среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na plot i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztachety PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtedy różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też siekać na sześciany o równych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z Winylu stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastykoweJelcza-Laskowice na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa konstruuje się z głazów wielorakiego zarysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nietypowych kształtach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий