понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż często służą i za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia plastykowe z z Andrychowa sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie migiem wzrastają i silnie się zagęszczają. Dużo uroku maja tez takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć tez bujnie kwitną, tymczasem chcą również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku zdołają być niesłychanie smukłe, lecz wypada je cyklicznie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV z Mszany Dolnej stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий